Modyfikacja stylu życia powinna być zalecana wszystkim pacjentom z hipercholesterolemią rodzinną. Dieta niskocholesterolowa może być stosowana u dzieci od 2-3 roku życia. U pacjentów z FH najczęściej nie udaje się wystarczająco obniżyć poziomu LDL stosując wyłącznie modyfikację stylu życia.

Masa ciała
U pacjentów z nadwagą i otyłości należy dążyć do normalizacji masy ciała.

Dieta
Podstawowe składowe leczniczych zmian stylu życia

 

Składowa Zalecenie
składniki pokarmowe zwiększające poziom LDL
tłuszcze nasycone <7% całkowitej podaży kalorii
cholesterol <200 mg dziennie
składniki pokarmowe zmniejszające poziom LDL
stanole i sterole roślinne 2 g dziennie
rozpuszczalny błonnik 10-25g dziennie
całkowita podaż kalorii dostosować tak, aby utrzymać pożądaną masę ciała i zapobiegać jej przyrostowi



Zalecenia dotyczące diety w zależności od grupy produktów

  1. Pieczywo, płatki śniadaniowe, makarony, ziarna zbóż, ziemniaki, ryż, groch i fasola (>=6 porcji dziennie). Pokarmy te są bogate w węglowodany złożone i błonnik. Zawierają najczęściej mało tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Fasola i groch stanowią dobre źródło białka roślinnego i są bogate w błonnik. Powinno się nimi zastępować pokarmy bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol.
  2. Owoce i warzywa (>=5 porcji dziennie)
  3. Produkty mleczne bez tłuszczu lub zawierające 1% tłuszczu (2-3 porcji dziennie). Produkty mleczne są ważnym źródłem białka, wapnia, fosforu i witaminy D. Produkty mleczne zawierające 2% tłuszczu mają go dużo w postaci nasyconej.
  4. Chude mięsa (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób) i ryby (do 150 g dziennie). Cały widoczny tłuszcz należy przed przyrządzeniem mięsa usunąć.
  5. Produkty sojowe. Produkty mięsne można częściowo zastąpić produktami z soi.
  6. Mięsne wyroby garmażeryjne. Przetworzone mięso, takie jak mielonka, salami, kiełbasa i parówki, zawiera dużo tłuszczów nasyconych i sodu. Należy się zapoznać ze składnikami odżywczymi wymienionymi na etykietach produktów, i wybierać te, które zawierają mało tłuszczów nasyconych, cholesterolu i sodu.
  7. Podroby. Wątroba, grasica, nerki i mózg zawierają dużo cholesterolu.
  8. Kurczak i indyk. Stanowią dobre źródło białka ubogiego w tłuszcze. Przed przyrządzeniem należy usunąć skórę.
  9. Ryby. Zawierają mało tłuszczów nasyconych, niektóre są bogate w kwasy tłuszczowe n-3 oraz są dobrym źródłem białka.
  10. Skorupiaki. Skorupiaki mają mało tłuszczów nasyconych, ale różnią się zawartością cholesterolu. Krewetki mają stosunkowo dużo cholesterolu, więc powinno się je jadać tylko okazjonalnie.
  11. Tłuszcze i oleje.  Należy ograniczać spożycie tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i kwasy tłuszczowe w formie trans oraz cholesterol. Zalicza się do nich smalec i tłuszcz zawarty w mięsie, a także niektóre oleje roślinne - kokosowy, z nasion palmy i palmowy. Często wykorzystuje się je w produktach piekarniczych, żywności przetworzonej, olejach do produkcji kukurydzy prażonej i w zabielaczach do kawy. Oleje roślinne i tłuszcze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe nie zwiększają stężenia cholesterolu we krwi, ale mają dużą wartość kaloryczną. Margaryna może zawierać trochę kwasów tłuszczowych trans, ale ma mniejszy potencjał zwiększania stężenia cholesterolu we krwi niż masło i dlatego jest preferowana.
  12. Orzechy. Orzechy są bogate w tłuszcz, ale są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe.
  13. Żółtko jaja. Zawiera dużo cholesterolu (ok. 215 mg) i nie należy spożywać ich więcej niż 2 tygodniowo. Żółtka często znajdują się w gotowanej i przetworzonej żywności.
  14. Alkohol. Spożycie alkoholu nie powinno przekraczać 3-4 jednostek dziennie dla mężczyzn i 2-3 jednostek dziennie dla kobiet.
    1 jednostka alkoholu=250 ml piwa=125 ml wina=25ml wódki


Palenie papierosów
Pacjenci palący z powodu już wyjściowo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego powinni zaprzestać palenia. Można stosować farmakoterapię: niotyna, bupropion i wareniklina.

Wysiłek fizyczny
Zaleca się co najmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie prze co najmniej 5 dni w tygodniu. Kilka 10 minutowych wysiłków w ciągu dnia jest tak samo skuteczne.